Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları New York’ta bir araya geldi

20.09.2022 09:09 Haber Deposu: İHA Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun 77. oturumlarına katılmak suretiyle New York’ta bulunan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan ABD’nin girişimiyle üçlü görüşmede bir araya geldi.Üçlü görüşmeye katıldıkları için Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanlarına teşekkür eden ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken son çatışmada yaşamını kaybedenlerin yakınlarına ve ailelerine taziyelerini iletti.
Görüşmede, harp sonrası dönemde bölgede barışın sağlanması ve bu yönde atılması ihtiyaç duyulan adımlar mevzusunda Azerbaycan’ın tutumuna dikkat çeken Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, 12-14 Eylül tarihleri içinde Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik provokasyon ve saldırılar düzenleyerek çatışmalara niçin bulunduğunu ve birkaç saat içinde elde edilmiş ateşkesin Ermenistan tarafınca ihlal edilerek ek kayıplara yol açtığını altını çizdi.
Bakan Bayramov, Ermenistan’ın 30 yıl içinde Azerbaycan’ın internasyonal tanınan topraklarının işgal edilmesinin yol açmış olduğu derin sonuçlarına karşın, 44 günlük Vatan Muharebesi’nin derhal peşinden sulh anlaşması imzalama önerisini ortaya koyduğunu ve bu yönde girişimlerde bulunduğunu hatırlattı. Azerbaycan’ın Ermenistan ile normalleşme, ulaşım bağlantılarının açılması, sınırların belirlenmesi ve çizilmesi, bununla birlikte insani yönlerde çabalarına karşın Ermenistan’ın süreçleri engellediğini ve üçlü bildiriler çerçevesinde yükümlülüklerini ihlal ettiğini söylemiş oldu.
Bayramov, liderler içinde üçlü açıklamalar ve Brüksel toplantısının sonuçlarına uygun olarak kalıcı barışın sağlanması için acil görüşmeler yapılmasının önemini altını çizdi.

AZERBAYCAN-ERMENİSTAN SINIRINDAKİ ÇATIŞMA
Azerbaycan Ermenistan sınırındaki gerginlik, Ermenistan güçlerinin 12 Eylül gecesinde, Azerbaycan’ın Daşkesen, Kelbecer, Laçın ve Zengilan bölgelerine geniş çaplı provokasyonu sonucu çatışmanın çıkmasıyla başladı.Diplomatik temaslar sonucu, çatışmaların Azerbaycan ile Ermenistan’ın ateşkes için anlaştığı bildirildi.Azerbaycan 79 askerin şehit bulunduğunu, 282 askerin ise yaralandığını deklare etti. Ermenistan ise yaşamını kaybeden Ermeni asker sayısını 207 olarak duyurdu. Çatışmalarda yaşamını kaybeden ortalama 100 Ermeni askerin cesetlerinden 32’si muayeneleri tamamlandıktan sonrasında Azerbaycan tarafınca Ermenistan’a iade edildi.

Son Dakika Haberler