Fırında Balık Tarifi: Balık Fırında Iyi mi Yapılır? Fırında Balık Iyi mi Kaç Derecede Pişer? En Güzel Balık Yapımı

20.09.2022 17:47 Son Güncelleme: 20.09.2022 17:49  Yiyecek yapmak için belli başlı teknikleri bilmek gerekir. Bu teknikler ışığında doğru metotlar ile leziz yemekler yapılabilir. Omega- 3 bakımından varlıklı ve sıhhatli olan balık haftada minimum 2 kez tüketilmelidir. Balık yaparken değişik pişirme teknikleri kullanılabilir. Izgarada, tencerede ve ya fırında balık pişirmek mümkündür. Balık çeşidine nazaran pişirme yöntemi belirlenir. Bilhassa de büyük balıklarda fırında pişirme yöntemi en sıhhatli olan olarak ön plana çıkar. Mercan, çipura ve ya levrek benzer biçimde balıklar fırında rahat ve kokusuz bir halde pişirilebilir. Bu sayede balıklar hem leziz hem de sulu olarak kalır ve kurumazlar.
 Fırında Balık Tarifi: Balık Fırında Iyi mi Yapılır?  – 4 tane çipura ve ya levrek
 – 4 yiyecek kaşığı zeytinyağı
 – yarım çay kaşığı karabiber
 – 1 tatlı kaşığı tuz
 – 4 tane defne yaprağı
 – 4 dilim limon
 – 6-7 diş sarımsak
 – 1 tane orta boy soğan
 Ilk olarak balıklar iyice temizlenerek kirli sulardan arındırılır. Suyu süzülen balıkların her iki tarafına da bıçakla üçer tane çizik atılır. Bir kasenin içinde zeytinyağı, karabiber ve tuz karıştırılır. Bu karışım da balıkların hem içine hem de derilerine doğru özenle sürülür. Tepsinin içine yerleştirilen balıkların içine bir tane soğan halkası konulur. Bunun üstüne defne yaprağı ve limon da konulur. Balıkların üstünde bıçakla kesik atılan yerlerin içine sarımsaklar özenli bir halde yerleştirilir.
 Fırında Iyi mi Kaç Derecede Pişer?
 Fırında balık pişirmek itina ister. Kullanılan balığın çeşidi ve taze olması da oldukça önemlidir. Baharatı ve sosları ile özenle hazırlanan balıklar birazcık dinlendirilir. Hemen sonra içine yağlı kağıt serilen tepsinin içine bu balıklar konulur. Sırasıyla dizilen balıkların üstüne limon dilimleri konulur. Fırın kesinlikle evvel ısıtılmalıdır. Balık pişirilecek fırın genel olarak 200 derecede 40 dakikaya ayarlanabilir. Balık fırına atıldıktan sonrasında ise son 10 dakika içinde balığın daha iyi kızarması için fırın 250 dereceye ayarlanır.
 En Güzel Balık Yapımı
 Fırında balığın en güzel şekilde pişirilmesi için bazı püf noktalara dikkat edilmesi gerekir.
 – Balık pişirilirken kullanılan defne yaprağı hem koku hem de aroma verecektir.
 – Çipura ve ya levrek haricinde istenilen her türlü büyük balık fırında bu şekilde pişirilebilir.
 – Baharatlar ve kullanılacak yağ çeşidi ise damak tadına nazaran değişim izah edebilir.
 – Balık pişirmeden ilkin ise fırın kesinlikle 200 dereceye ayarlanmalıdır.
 – Balıklar 200 aşama fırında ortalama 40 dakika süresince pişirilir. Balığın ebatlarına ve çeşidine nazaran fırının pişirme süresi artıp azalabilir. Onu daha oldukça balığın pişmesini denetim ederken kovuşturmak gerekir.
 – Fırında balık pişerken tepsinin yanına patates dilimleri de konulabilir. Patates dilimleri balığa aroma katacaktır.
 Fırında Balık Yapımı İçin Dikkat Edilecek Hususlar
 Fırında balık yapıldığında yanında doğru gıdalar tüketilmelidir. Balıktan ilkin mercimek çorbası benzer biçimde hafifçe bir çorba tüketilebilir. Bu çorba mideyi balığa hazırlar. Ek olarak fırında balığın yanında tereyağlı güveç karides de yapılabilir. Fırında balığın yanında közlenmiş biber, sebzeli mezeler de tüketilebilir. Balık ile beraber turşu da tüketilebilir.
 Fırında balığın derisinin çıtır olması isteniyor ise kesinlikle balık derisinin üstüne fırça yardımı ile tereyağı ve ya zeytinyağı dikkatli bir halde sürülebilir. Bu şekilde hem balığın lezzeti artar hem de balık derisi daha leziz olacaktır. Fırında her türlü balık yapıldıktan sonrasında balık pişirilen sini bekletilmeden süratli bir halde temizlenmelidir. Bu sini yıkanırken ise kesinlikle soğuk su kullanılmalı.
 

Son Dakika Haberler