Hamzabeyli Sınır Kapısında 20 km ihracat kuyruğu

Türkiye’den aldıkları ihraç yüklerini Avrupa’ya götürmek suretiyle Edirne’nin Hamzabeyli Sınır Kapısı’na gelen tırlar 20 kilometreyi gören kuyruk oluşturdu.
Saatlerce sırada bekleyen sürücüler, en büyük sıkıntılarının gereksinimlerini giderebilecekleri tesis bulunmaması bulunduğunu söylemiş oldu. Sıcak havada beklemenin zorluğuna dikkat çeken sürücüler, brandaları açıp dorselerine kaçak göçmen girmesinden korktukları için nöbetleşe uyuduklarını belirtti. İstanbul’dan almış olduğu inşaat malzemelerini Bulgaristan’a götürmek suretiyle sınır kapısına gelen tır sürücüsü Kamuran Ersoy, “22 kilometreden kuyruğa girdim, iki günde 12 kilometre gelebildim. Fazlaca yavaş, 100 metre 100 metre, biter mi bu sıra? Buralarda bizim lavabomuz, tuvaletimiz yok. Su yok, suyumuz bitmek suretiyle” diye konuştu. ‘YETERLİ İMKÂN YOK’
Tır sürücüsü Ramazan Erdağ da iki gündür sırada beklediğini dile getirerek, “Burada tesis yok, hiçbir imkânımız yok. Birazcık zor oluyor, yetkililere buradan sesleniyoruz. Kapı çaresine mi bakacaklar artık garajı mı büyütecekler. Bu çile çekilmez. İhracatımız artıyor, memnun kalıyoruz fakat kafi imkânlar yok. Ek bir kapı da yapılabilir, garajlar da çoğalabilir. Burada araçlar yolun üstünde duruyor, oldukca kazalar oluyor. Ölümlü kazalarla karşılaşıyoruz. Gece park halinde yolun üstünde bekliyorsun, gelip çarpıyor. Gurbetçiler 2-3 ay yaz döneminde yoğun geliyorlar. Fazlaca süratli geçiyorlar, görmüyorlar, dalgın oluyorlar, karşıdan otomobil erişince gözlerini alıyor. Haliyle TIR’ların altına giriyorlar. Bu da oldukca fena sonuçlar doğuruyor” dedi.
Son dakika… Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’ndan gelişme mesajı
‘BULGARLAR ÇALIŞMIYOR’
Bulgaristan’a ürün götürmüş olan Harp Karagöz ise şu ifadeleri kullandı: “İki gündür buradayız. Büyük olasılık Bulgarın emek vermemesi sebebiyle. Bulgar’da sistemde sorun var diye biliyoruz. Lavabo ihtiyacından şikâyetçiyiz. Sığınmacı sorunundan rahat yatamıyoruz. İlave park açtılar, o da yetersiz geldi. Iyi mi oldu, ikimiz de anlamadık. 15 kilometrelik kuyruğu eritecek şekilde park yapmışlardı. Bayramdan beri, o açıldığından beri ilk kez bu şekilde bir kuyruk oldu.”

Son Dakika Haberler