Karadeniz’in kirlenen sulak alanlarında 3 türün nesli tehlikede

20.09.2022 10:29 Haber Deposu: DHA Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaylalardaki kaçak ve düzensiz yapılaşmalar naturel yapı ile beraber canlı yaşamı da negatif etkiliyor. Dünyada sınırı olan bölgelerde yaşayan, Türkiye’de ise Doğu Karadeniz Bölgesi’nde görülen, Internasyonal Bern Sözleşmesi’nce türü koruma altındaki Kafkas semenderi, Kafkas şeritli semenderi ve Kafkas kurbağasının, yaylalarda kirlenen sulak alanlar sebebiyle nesillerinin çekince altında olduğu belirlendi. Trabzon’un Akçaabat ilçesi Hıdırnebi Yaylası’ndaki durgun ve temiz su kaynaklarında araştırmalar yürüten KTÜ Fen Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Bülbül, insanlardan uzak alanlarda yaşayan 3 türün azaldığını tespit etti.  
Sürüngenler ve amfibiler üstünde araştırmalar icra eden Prof. Dr. Ufuk Bülbül, nesli tehlikedeki canlıların sınırı olan sayıda ülke ve bölgede yaşadığını belirterek. “Kafkas semenderi’ yalnız Gürcistan ve Türkiye’de bulunuyor, başka hiçbir ülkede yok. ‘Kafkas kurbağası’ Gürcistan, Türkiye, Azerbaycan ve Rusya’nın bir kısmında, ‘Kafkas şeritli semenderi ise Türkiye ve Gürcistan ile Rusya’nın bir kısmı ve Ermenistan’ın belli bir kesiminde bulunan hayvanlardır. 20 yıl ilkin buraya araştırma için geldiğimde yeterince sayıda semenderlerden bulup araştırma yapabiliyordum. Şimdi geldiğimizde ise 1 saat arıyor, bulamıyoruz. Bu hayvanlar insanlardan uzak bölgelere çekilip yaşamlarını sürdürmeye çalışıyorlar ve sayılarının giderek azaldığını görüyoruz. Bununla ilgili bilimsel araştırma başlattık” dedi.
‘SULAR KİRLETİLİYOR’
3 türün yaşam alanları olan temiz su kaynaklarının kirletildiğini belirten Prof. Dr. Bülbül, “İnşaat yapılıyor, tesisler yapılıyor, yol geçiyor, kanalizasyon suyu verilerek sular kirletiliyor. Suda oksijen bitiyor ve bu hayvanın yumurta ile larvasının yaşama imkanı kalmıyor. Hayvanlar daha temiz su olan bölgelere gitmeye çalışıyor. Esasen küresel ısınmaya bağlı olarak sular da azalıyor. Hem bu olurken hem de insan tesiri olduğunda hayvanların habitatları bozuluyor. Yaylalardaki yapılaşmalar, atıklarla çevrenin ve su ortamlarının kirletilmesi şeklinde vakalar hayvanları azalma stresine sokuyor ve üreme başarılarını negatif etkiliyor” diye konuştu.
‘GERİ KAZANABİLECEĞİMİZ DEĞERLER DEĞİL’
Doğu Karadeniz yaylalarındaki yapılaşmanın her geçen gün arttığını kaydeden Prof. Dr. Bülbül, “Doğu Karadeniz’deki yaylalarımız yapılaşma ve doğallığını yitirme tehlikesi altında ve bu her gün giderek artıyor. Bunlar ileride yerine konulacak, kaybettiğimizde geri kazanabileceğimiz değerler değil. Bu hayvanlar naturel dengede, gıda zincirinde oldukca mühim rolleri olan hayvanlar. Böcekle beslendikleri için böcek popülasyonlarını baskılıyorlar. Hiçbir canlı doğada boşuna yaratılmamıştır. Bu canlılar özetle yaşamak istiyorlar. Tek gayeleri çoğalmak yaşamak ve nesillerini devam ettirmek. Bunlara destek olabilecek bir tek insanoğlu varken tam tersine biz bunu bozuyor ve engel oluyoruz zira maalesef yalnız kendi yaşantımızı düşünüyoruz” dedi.

Son Dakika Haberler