Kırgızistan-Tacikistan sınırındaki çatışmalarda ölü sayısı 38’e çıktı

18.09.2022 13:32 Haber Deposu: İHA Kırgızistan-Tacikistan sınırında Çarşamba günü süregelen silahlı çatışmalarda bilanço ağırlaşıyor. Kırgızistan Sıhhat Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamada, çatışmalarda 12 kişinin daha yaşamını kaybetmesiyle ölenlerin sayısının 36’ya yükseldiği açıklandı. Tacikistan tarafınca meydana getirilen son açıklamada ise, 2 kişinin yaşamını yitirdiği ve 11 kişinin de yaralandığı aktarılmıştı. Kırgızistan tarafınca 132 kişinin yaralandığı belirtilirken, toplam yaralı sayısı da 143 olarak açıklanmıştı.
“TARAFLAR, ATEŞKES ANLAŞMASINA UYUYOR”
Kırgızistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi, mahalli saatle 14.00 itibarıyla sınırdaki durumun istikrara kavuşma eğilimi ile sakinliğini koruduğunu duyurdu. Sınır hattında gerginliği artırma girişimleri ve tabanca seslerinin kaydedilmediğinin aktarıldığı açıklamada, “Taraflar, ateşkes ve ilgili güçlerin geri çekilmesiyle ilgili anlaşmalara uyuyor. Bu yönde emek harcamalar devam ediyor” denildi. Açıklamada, ilgili komisyonların sınır bölgesinde iki ülke arasındaki gerginliği azaltmak için ortak çalışmalarını sürdürdüğü kaydedildi. Kırgızistan-Tacikistan sınırında Çarşamba günü süregelen ve aralıklarla devam eden çatışmalar Cuma günü sağlanan ateşkes anlaşmasına karşın aralıklarla sürmüştü. Her iki taraf birbirlerini ateşkesi ihlal etmekle suçlamıştı.
Kırgızistan, çatışmaların yaşandığı Batken bölgesinden 135 binden fazla kişiyi tahliye etmiş, bölgede acil durum duyuru edilmişti.
Kırgızistan ve Tacikistan’dan ateşkes sonucu

Son Dakika Haberler