Prof. Dr. Kutlu: Karadeniz’de nemli sıcak hava kalp hastalıklarını tetikliyor

06.08.2022 09:43 Haber Deposu: DHA KTÜ Kardiyoloji Kısmı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kutlu, kalp hastalıklarının dünyada ve Türkiye’de en mühim ölüm sebeplerinin başlangıcında geldiğini belirtti. Dünya Sıhhat Örgütü verilerine nazaran, her yıl dünyada 18 milyon şahıs, Türkiye’de ise ortalama 200 bin kişinin kalp hastalığına bağlı yaşamını kaybettiğini söyleyen Prof. Dr. Kutlu, “Bu sayı her yıl daha da artarak devam ediyor. Karadeniz Bölgesi de fazlaca nemli bir bölge. Rutubet hissedilen sıcaklığı artıran bir unsur. Bu durum kalp hastalıklarını tetikleyebiliyor hatta ne yazık ki bu hastalıklara bağlı ölüm oranlarını artırabiliyor. Yazları kalp hastalığı daha da riskli hale geliyor” diye konuştu.
Alibeyköy Deresi’nde toplu balık ölümleri: İnceleme sürüyor
‘ZORUNLU KALMADIKÇA DIŞARI ÇIKMAMALI’ Yazları kalp krizi riskinin artış nedenlerini sıralayan Prof. Dr. Kutlu, şunları söylemiş oldu: 
“Aslına bakarsak dış ortamın ısısına, sıcaklığına nazaran vücutta bunu dengelemek için bazı mekanizmalar devreye giriyor. Bu mekanizmaların sonucunda kalp hastaları daha çok etkilenebiliyor. Dış ortamdaki sıcaklığı dengeleyen en mühim unsur ciltteki kan dolaşımı. Soğuk havada bu ciltteki kan damarları büzüşüyor ve vücudun ısı kaybetmesini önlüyor. Tam tersine ısı arttığı vakit doğrusu yaz döneminde ise bu ciltteki damarlar genişliyor, terleme ortaya çıkıyor ve vücut bu şekilde ısıyı azaltmaya çalışıyor. Bu şekilde olduğunda doğrusu kalp bu durumda ne yapıyor? Cilde daha fazlaca kan akımını sağlıyor fakat buna karşın yaşamsal bazı organlara örneğin böbreklere, örneğin beyne daha azca kan yollayabiliyor ısıyı düşürmek için. Bu durum düzgüsel insanlarda herhangi bir problem yaratmıyor fakat kalp hastalarında aslına bakarsanız temelde bir sorun bir bozukluk olduğundan kalp daha çok yorulabiliyor. Bunun sonucunda da koroner arter hastaları, kalp yetmezliği olan hastalar ya da hipertansiyonu bulunan hastalar negatif etkilenebiliyor. Bundan dolayı kalp hastaları güneşli sıcak havalarda dikkat etmeli mecburi kalmadıkça dışarı çıkmamalı.”
Büyükelçi atamaları Resmi Gazete’de yayımlandı
‘GÖĞÜSTE BASKI VE SIKIŞMAYA DİKKAT’
Malum kalp hastalığı olmayanların da kalp krizi ile karşı karşıya kalabileceğini belirten Prof. Dr. Kutlu, “Bilhassa bizim fazlaca önemsediğimiz bir yakınma var. Bu da göğüs ağrısı. Her göğüs ağrısı kalp hastalığı olduğu anlamına gelmiyor. Sıhhatli bulunduğunu düşünen kişiler göğüste baskı, yanma, ağırlık hissi, sıkışma sanki bir yük varmış göğsümde benzer biçimde şikayetleri var ise bunu fazlaca önemsesinler. Ne olursa olsun doktora başvursunlar. Bunun haricinde kimi zaman hastalarda göğüs ağrısı olmayabilir sadece nefes darlığı şikâyeti olabilir. Acele yorulabilirler, birazcık hareket ettikleri vakit nefes darlığı hissedebilirler, günlük aktiviteleri esnasında zorlanabilirler bu hastaların da doktorlarına başvurmasını öneriyorum. Gene aynı şekilde ufacık hareketle ya da asla hareket etmeden çarpıntıları olan hastalar, bayılma ya da baygınlık geçiren hastaların da gene tabip kontrolünden geçmelerini öneriyorum” diye konuştu. (DHA)

Son Dakika Haberler