Siyah sarımsak yağının yararları saymakla bitmiyor!

Siyah sarımsak yağı son zamanlarda popüler olmaya başladı. Siyah sarımsak yağının yararları, beyaz sarımsak yağına nazaran daha çok olduğundan dikkat çekti. Beyaz sarımsak senelerdir devletimizde yararları bilinip kullanılmaktadır. Beyaz sarımsak yağının peşinden siyah sarımsak yağı da devletimizde kullanılmaya başladı.
SİYAH SARIMSAK YAĞI FAYDALARI NELERDİR?
Sıhhat için birçok faydası bulunan siyah sarımsak yağı, bununla beraber kara sarımsak yağı olarak da adlandırılır. Birçok vitamin ve mineral madde ihtiva eder. Siyah sarımsak yağı 17 tür amino asit içermesinin yanında, B vitamini de ihtiva eder. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir, çinko ve manganez benzer biçimde mineral maddeler de bulundurur. Hastalıklara karşı koruma sağlar. Siyah sarımsağın içindeki antioksidan maddelerin düzgüsel sarımsağa nazaran iki kat daha çok olduğu ortaya çıkmıştır. Antioksidan maddeler hücreleri hastalıklara karşı korur, birçok kronik hastalıkları engeller. Antioksidan maddeler yardımıyla kalp hastalıkları, alzheimer, romatoid artrit benzer biçimde rahatsızlıklara karşı vücut korunur. ŞEKER HASTALIĞINA KARŞI İYİ GELİR
Şeker hastalığı, kalp hastalığı, böbrek rahatsızlığı, görme bozuklukları, sinir hasarı benzer biçimde değişik rahatsızlıklara sebep olabilir. Siyah sarımsak yağındaki kuvvetli antioksidanlar diyabete karşı koruma sağlar.
KOLESTROLÜ DENGELER
Kolesterolü düşürücü etkisiyle kalp hastalıklarına karşı da korur. Alerjik reaksiyonlara, virüslere ve enfeksiyonlara karşı koruma sağlaması siyah sarımsak yağının yararları arasındadır. Ciltteki alerjik reaksiyonlar için rahatlama sağlar. Naturel bir antibiyotik olarak kabul edilir ve enfeksiyonlara, virüslere karşı korunmaya yardım eder.
KARACİĞERİ ALKOL HASARINA KARŞI İYİLEŞTİRİR
Alkol kullanımı zaman içinde karaciğerde iltihaplanmaya ve hücrelere zarar vermeye adım atar. Karaciğerdeki iltihaplanmayı ve alkol hasarını geçirmeye yardım etmesi siyah sarımsak yağının yararları arasındadır. (Sabah)

Son Dakika Haberler