Son dakika haberi: Bakan Akar deklare etti: Ukrayna’dan 3 vapur daha yola çıkacak

04.08.2022 20:55 Son Güncelleme: 04.08.2022 21:02Haber Deposu: İHA Akar, Ukrayna Müdafa Bakanı Oleksii Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Oleksandr Kubrakov ile ayrı ayrı görüştü.
Görüşmelerde, tahıl sevkiyatı mevzusundaki emek harcamalar ve son durum hakkında görüş alışverişinde bulunulduğu öğrenildi.
Akar, görüşmeler ve tahıl sevkiyatına ilişkin sual üstüne, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, 22 Temmuz’da İstanbul’da, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) içinde “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” imzalandığını hatırlattı.
Söz mevzusu belge kapsamında İstanbul’da Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi’nin kurulduğunu ifade eden Akar, sistemin sorunsuz işlemesine yönelik Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler yetkilileri ile çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Akar, “Merkezdeki yoğun emek harcama ve koordinasyon sonucunda yarın Ukrayna limanlarından 3 geminin tahıl sevkiyatı kapsamında seyre başlaması planlanıyor. Bununla beraber boş bir geminin de İstanbul’da denetlenerek Ukrayna’ya hareket etmesi beklenmektedir” diye konuştu. Öte taraftan, emek harcamalar kapsamında Ukrayna limanlarından çıkan ilk vapur olma hususi durumunu taşıyan “Razoni” adlı mısır yüklü vapur, İstanbul’daki kontrollerinin arkasından Lübnan’ın Tripoli Limanı’na doğru yola çıkmıştı.

Son Dakika Haberler