Stefan Kuntz: Gaziantep ve Diyarbakır’da maç yapacağız

A Ulusal Futbol Ekibi’nın teknik direktörlük görevinde 1 yılı geride bıraktığını belirten Kuntz, sözlerine “Ben ilk olarak ilk yıl için hepinize teşekkür etmek isterim. Öte taraftan en iyi Alman-Türk olma yolunda da ilerlediğimi düşünüyorum” şeklinde başladı. Ekibe çağrılmayan Salih Uçan’ın yanı sıra ekibe sonradan dahil edilen İsmail Yüksek ile Tolga Ciğerci ile ilgili açıklamalarda bulunan Kuntz, “Ilk olarak bu ligi bir kitap olarak görürsek, ilk 4 maç kitabın 1’inci bölümüydü. Mayıs-Haziran döneminde açıkladığımız kadroyu korumak istedik. Olabildiğince değişik oyuncuyu bir araya toplamak bence mantıklı bir şey değil. Hedefimiz, sahada otomatikleşmeyi sağlamak. 2’ncisi de ekip ruhu. Şu anda kendini bulmuş, ilk 4 maçta beraber rahat hareket eden bir oyuncu grubuna haiz olduk. Sebep bu. Sakatlıklar olmasaydı kadroyu asla değiştirmeyecektik. Doğal bazı sakatlıklar yaşandı. Yardımcılarım ve ben, Süper Lig’deki maçların büyük bölümünü izledik. İzlediğimiz oyuncuların teknik direktörleriyle de görüştük. Bizlerin fikirleri vardı fakat meslektaşlarımızla görüşüp aynı doğrultuda olup olmadığımızı öğrenmek istedim. Bu kararlar bir kulübe ya da oyuncuya karşı verilmiyor. Tolga bizi biliyor, kendisi uzun boylu ve müdafa yönü güçlü bir oyuncu. Faroe Adaları’nda bulunan oyuncular da uzun boylu olduğundan bu duruma tepki göstermemize en iyi şekilde yanıt verecek bir oyuncu. İsmail Yüksek ise genç oyuncular içinde potansiyelini gösteren bir oyuncu oldu. Dorukhan ve Salih olmadığı için fiziğini ön plana koyan oyuncular kim olabilir diye düşündüğümüzde en iyi adların bunlar olabileceğini düşündük” diye konuştu.
“ŞU ANDA BENİM İÇİN 1’İNCİ ÖNCELİK, ULUSLAR LİGİ’Nİ EN MÜKEMMEL ŞEKİLDE BİTİRMEK” A Ulusal Futbol Ekibi’nın başlangıcında geride bıraktığı 1 yılı, Lüksemburg ve Faroe Adaları ile oynanacak maçların arkasından daha detaylı bir halde değerlendirebileceğini belirten tecrübeli teknik adam, “Ilk olarak bu 1 yılı değerlendireceğimiz görüşmemizi sonraya bırakmak isterim zira sizleri çağrı edip ilk yılımızı değerlendirdiğimiz bir toplantı yapmak istiyoruz. Bu iki maçı da bitirdikten sonrasında daha gerçekçi rakamlarla karşınıza çıkmak isterim. Şu anda benim için 1’inci öncelik, Uluslar Ligi’ni en muhteşem şekilde bitirmek zira burada olurum ya da olmam, kim bilir. EURO 2024 Elemeleri’ne gidemezsek 2’nci şansımızı cebimize koymak isteriz” şeklinde konuştu.
Kuntz, Hakan Çalhanoğlu’nun yokluğunda yarınki karşılaşmada Orkun’un hususi bir görevi olacağını ve Serdar’ı da kullanacağını belirtti. 
“AVRUPA’YA TRANSFER OLAN OYUNCULARDA BİRAZ DÜŞÜŞ OLURSA BUNU NORMAL GÖRMEK LAZIM”
Türkiye’den Avrupa’ya geçirme olan oyuncuların performanslarında yaşanmış olan düşüşün başlangıçta düzgüsel olabileceğini belirten Kuntz, “Bu yapılması güç bir karşılaştırma. Yetenekli genç oyuncularımızı derhal bir Avrupa takımının a takımına geçirme etmemeliyiz bir ihtimal. Bir Alman oyuncuyla karşılaştırma edeyim. Benim genç bir oyuncum vardı, kulübünde hepimiz onu destekliyordu ve sahada her istediğini yapabiliyordu. Müdafa özellikleri anlamında yönetim eder konumdaydı. Ekip arkadaşları da ‘Belli açıkları var, onun yerine de koşalım’ diye hareket ediyorlardı. Bu Mayıs ayının sonunda gerçekleşen bir vaka. Ve sonrasında 25 milyon Euro’ya bir üst düzey kulübe geçirme oldu. Bu geçirme yapıldıktan sonrasında futboldan muhteşem bir performans sergilemesi beklenir. Onun arkasından kramponlarını toplayacak bir malzemeci yoktu. Babası, anası uzakta, abilik meydana getirecek kimse yok. Şu demek oluyor ki aslına bakarsak oyuncudaki değişimler 6 haftada oldu fakat oyuncunun yaşamı siyahtan beyaza oldu. Bu oyuncu Bundesliga içinde geçirme oldu. Biz başka bir ülkeye, kültüre geçirme olan oyunculardan bahsediyoruz. Birazcık düşüş olursa bunu düzgüsel görmek lazım. Kuvvetli olanlar birazcık düşüş yaşayabilir fakat tekrardan ayağa kalkacaktır. Büyük bir kısmı de aşağıda kalacaktır” ifadelerini kullandı.
Kuntz, Lüksemburg ve Faroe Adaları karşısında oynanacak olan maçlardaki kaleci tercihiyle ilgili olarak gelen bir soruya ise “İlk maçımı birinci kalecimle, ikinci maçımı da ikinci kalecimle oynayacağım” şeklinde yanıt verdi.
GAZİANTEP VE DİYARBAKIR’DA İKİ MİLLİ MAÇ
Stefan Kuntz, kasım ayında iki ulusal maç oynamak için görüşmelerin sürdüğünü belirterek, “İki maç için görüşmelerimiz devam ediyor. Çekya ile Gaziantep’te, İskoçya ile Diyarbakır’da oynama planımız var. Bizlere de Cenup ABD ve Orta ABD bölgesinden gelen maç teklifleri vardı fakat Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nden dolayı Avrupa’nın mühim takımlarıyla oynama isteğimiz var” dedi.
“VAKİT BULDUKÇA ALT YAŞ KATEGORİLERİNDEKİ MAÇLARI İZLEMEYE ÇALIŞIYORUM”
Türkiye alt yaş ulusal takımlarının maçlarını takip etmeye çalıştığını belirten Kuntz, “Ben zaman buldukça izlemeye çalışıyorum, düşünce alışverişinde bulunuyoruz. Hocalardan informasyon alıyorum. Faroe Adaları’ndaki maçın arkasından Umut Ulusal Takımın burada oynayacağı Gürcistan müsabakasını Hamit Altıntop ile beraber izleyeceğim” açıklamasında bulunmuş oldu.
Öte taraftan Stefan Kuntz, hafifçe sakatlığı bulunan Merih Demiral’ın bugünkü antrenmana katılacağını belirtti.

Son Dakika Haberler