Tekrardan Doğuş – Kurban’dan Gülümse

Doksanlı yıllarda tv kanallarının ve programlarının artmasıyla müziğe ilgi başka bir boyuta taşınmıştı. İlk müzik kanalları, müzik dergilerinde artış, müzik yarışmaları ve konserlerle müzikal anlamda üretimlerin hızlandığı yıllarda üniversite çağındaki genç adların kurduğu topluluklar da yakaladıkları başarılarla müzik yolculuklarının ilk adımlarını atıyorlardı
1995 senesinde ilk olarak Outside adıyla kurulan ve İngilizce şarkılara repertuarında yer veren, 1997 yılı sonrasında da Kurban adıyla tanınmaya süregelen topluluk aynı yıl o yıllarda oldukça popüler bir yarışma olan Roxy Müzik Yarışması’na katılıp üçüncü olmasıyla dikkatleri üstüne çekmeyi başarmıştı. 1999 senesinde “Kurban” albümü sonrası aynı yıl Metallica’nın Ali Sami Yen Stadyumu’nda verdiği konserde alt grup olarak sahne almışlardı.
Başarıya ulaşmış giden sürecin devamında Ümit Gökçen’in ABD’ya yerleşmesi sonrası yola Özgür Kankaynar ile devam etmişlerdi. Bu değişiklik topluluğun dinamizmini ve üretimlerini etkilememişti. 1999’da Şebnem Ferah’ın “Artık Daha Kısa Cümleler Kuruyorum” albümüne dört parçalık bir katkı, 2000 senesinde Fasulye filminin müziği, 2004’te “Sert” ve 2005’te “İnsanlar” albümleri ile topluluk verimli bir üretim süreci geçirmişti. Bu süreci Rockİstanbul 2005’te Megadeth’in alt grubu olarak sahne almalarıyla taçlandırdılar.
Verimli sürecin peşinden topluluk Haziran 2005’te dağıldığı açıklandı. Dağılma sonrası Deniz Yılmaz Ürkü topluluğuyla, Burak Gürpınar Athena’yla, Kerem Tüzün Demir Demirkan’la, Özgür Kankaynar ise Fransa’da So Loud ve birçok toplulukla sahne aldı. 31 Aralık 2006 tarihinde topluluk yine bir araya geldiklerini deklare etti. 2007’nin ilk aylarında gezme programları ile yeni döneme başlamışlardı. 2009 senesinde çeşitli üniversitelerin bahar şenliklerinde sahne alan topluluk bir taraftan da 2010’da çıkaracakları albümü de tanıtmayı dikkatsizlik etmiyordu.
“Haiz” isminde dördüncü albüm 23 Mart 2010 tarihinde gösterildi. Bu albüm Kurban’ın yine bir araya ulaştıktan sonra yayınladığı ilk albüm olmuştu. Albüm sonrasında Rock’n Coke 2011’de ana sahnede, 30 Ekim 2011 tarihinde de Van depremi için meydana getirilen Van İçin Rock yardım konserinde sahne aldılar. 2012 senesinde “Usulca” single emek vermesi, 2014 senesinde “Müslüm Gürses Baba Şarkılar” albümünde “Felek Bile Ağladı” şarkısının yorumlanması, 2014 sonbaharında “Nafile” adlı single, 2015 senesinde “İyi Ol” single çalışmasını sırasıyla yayınlayarak ilgilileriyle buluşturdular. Bu üretim sürecinin devamında iki yıl süresince çeşitli festivallerde sahne alıp, birçok yerde konser verdikten sonrasında solistleri Deniz Yılmaz’ın müziği bırakma isteği üstüne Kasım 2017’de ikinci kez dağıldılar.
Dijital medyanın giderek hayatlarımıza nüfuz etmeye başladığı o yıllarda ayrılık sürecini Burak Gürpınar Twitter üstünden duyurdu. Bu süreç 2018’de yayınlanması planlanan “Gülümse” çalışmasını da etkilemişti. Etkilenen bu emek verme gene bir dijital medya duyurusu ile seneler sonrasında topluluğun bizlere
bir müjde sunmasına olanak sağlamış oldu. 28 Temmuz 2022’de Instagram üstünden meydana getirilen duyuruyla “Gülümse” çalışmasının 5 Ağustos’ta Sony Music Türkiye etiketiyle yayınlanacağı duyuruldu.
Sözleri Deniz Yılmaz, müziği Deniz Yılmaz ve Özgür Kankaynar tarafınca düzenlenen yeni Kurban şarkısının miksi Ozan Öner’e, mastering işlemleri ise “Nekropsi” üyesi Cem Ömeroğlu’na ilişik. Üçüncü kez bir araya gelmiş olarak müzikal yolculuklarına devam eden topluluğun her tekrardan doğuşu dinamik bir üretim sürecini bununla beraber getirmişti. Tekrardan doğuşun kısa bir süre içinde üretim safhasında kendini fazlasıyla göstereceğini düşünüyorum. “Gülümse” fark edilmeyeni fark etmek, görünmeyeni görmek, uyuyanı uyandırmak için biçilmiş kaftan… Sözleri, ritmi ve hissettirdikleriyle insanoğlunun sorgu dünyasını harekete geçiren bu çalışmanın peşinden Kurban’ın yakın gelecekte bizleri gülümsetmeye devam etmesini temenni ediyorum.
Gülümseyenlere, tekrardan doğanlara ve vazgeçmeyenlere…

Son Dakika Haberler