Uzaydan kare değil, sucuk! Fransız fizikçi, takipçilerinden özür diledi

 Fransız fizikçi ve bilim felsefecisi Etienne Klein yanlış data ve dezenformasyona karşı dikkat çekmek için garip bir toplumsal medya deneyine imza attı.
64 yaşındaki bilim insanı Klein, toplumsal ağ Twitter üstünden Çarşamba günü paylaşmış olduğu fotoğrafın James Webb teleskobundan çekildiğini ve Güneş’ten 4,2 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir yıldıza ilişkin olduğu söylemiş oldu.

Photo de Proxima du Centaure, l’étoile la plus proche du Soleil, située à 4,2 année-lumière de nous.Elle a été prise par le JWST.Ce niveau de détails… Un nouveau monde se dévoile jour après jour. pic.twitter.com/88UBbHDQ7Z
— Etienne KLEIN (@EtienneKlein) July 31, 2022
Sadece Klein’ın Twitter’da bulunan 91 bin takip edeni gerçeği öğrenince şoke oldu. Fotoğrafın, İspanya ve Portekiz’de mutfağından ‘chorizo’ adıyla malum bir sucuğa (baharatlı bir domuz sucuğu) ilişkin olduğu ortaya çıktı.
Bilim insanının paylaşımı gerçek sanılarak binlerce kez retweet edildi. Bunun üstüne Klein, aynı gün bir izahat yaparak toplumsal medyada yanlış bilgiye karşı dikkat çekmek için bu şekilde bir paylaşım yaptığını söylemiş oldu ve takipçilerinden özür diledi.
Klein’ın bu esprisi takipçilerinin bir kısmından büyük tepki topladı.
Çin’den Pelosi’ye yaptırım sonucu

Son Dakika Haberler