Vasıta alacaklar dikkat! Otomobil piyasası için beklentiler ne yönde?

Otomobil satışları temmuzda geçen senenin aynı ayına bakılırsa yüzde 13 artarak 41 bin 31 adede ulaştı. Buna karşılık hafifçe ticari vasıta satışları yüzde 3.1’lik düşüşle 11 bin 175 adede geriledi. Otomobil satışları, senenin ilk 7 ayında ise 2021’in aynı dönemine bakılırsa yüzde 7.9 düştü.
Otomotiv Dağıtıcıları Deneği(ODD) temmuz ayı otomobil ve hafifçe ticari vasıta verilerini deklare etti. Buna bakılırsa 2022 Temmuz ayında otomobil ve hafifçe ticari vasıta satışları geçen senenin aynı ayına bakılırsa yüzde 9.1 büyüyerek artarak 52 bin 206 tane oldu.
Otomobil satışları senelik yüzde 13’lük artışla 41 bin 31 tane olarak kayıtlara geçerken, hafifçe ticari vasıta satışları yüzde 3.1 azalarak 11 bin 175 adede geriledi. ÖTV tartışmaları öncesinde sektör temsilcileri, kiralama sektöründen gelen talebin de etkisiyle temmuz ayı otomobil ve hafifçe ticari vasıta satışlarının 65 bin adete çıkabileceğini belirtiyordu. Peki sıfır ve ikinci el otomobil sektöründe son durum ne? ÖTV düzenlemesi gelir mi? Otomotiv İşletmecisi Göksel Erkoyuncu CNN TÜRK’te yayınında cevapladı.
Fed üyelerinden faiz mesajları: Ani yavaşlama olmayacak
RAKAMLAR SÜRPRİZ Mİ?
Erkoyuncu konuşmasında şu ifadeleri kullandı: Beklentiler esasen bu yöndeydi. Her ne kadar biz azalış görülse de en büyük etken araçlardaki üretim sayısının düşük kalması. Üretim düzgüsel düzeyde olmadığı için beklentimiz bu yöndeydi.
SATIŞLARIN DÜŞMESİNDE ÖTV İNDİRİMİ SÖYLENTİSİNİN ROL OYNADIĞI BELİRTİLİYOR? SİZ NE DERSİNİZ?
Kesinlikle doğru. Sadece değişik etkenlerde var. Bankalar son dönemde faiz oranlarını yükseltti. Ek olarak bankalar tarafınca kredi vermeme sorunla karşı karşıyayız. ÖTV indirimi tartışması insanları iki yönlü duraksamaya itti. Alıcı da satıcı da hepimiz bir beklenti içine girdi. Bu durumda doğal olarak piyasada durgunluğa niçin oldu.
“ARAÇLARA ZAM YAPTILAR”
ÖTV indirimini konuşurken daha dün neredeyse tüm markalar yüzde 1 ile yüzde 4 içinde tüm araçlara zam yaptılar. Daha ilkin konuşmalarımda da belirttiğim şeklinde . ÖTV indirimin yapıldığını düşünün şimdiden yüzde 4 zam gelmiş olacaktı. Piyasanın normalleşmesi için adım atılması otomotiv sektörü için oldukça daha iyi olacaktır.
Kış öncesi eleştiri sebze-meyve sonucu: Takip edilecek
Ek olarak vasıta yokluğunun olması otomobilleri yatırım aracına çevirdi. Oranlar oldukça yüksek. Bu oranlarda kredi kullanılması oldukça zor. Bankaların kredi imkanlarını kolaylaştırması lazım 
ARAÇ ALACAKLAR NELERE DİKKAT ETMELİ? BEKLEMELİLER Mİ? 
Bazı kesimlerin ÖTV indirimi gelir mi? beklentisiyle bazı fiyatlarda bir geri çekilme var. O şekilde baktığımız süre bir ihtimal vasıta almak için uygun dönemlerden birini yaşıyor olabiliriz. ÖTV indirimi gelir mi? Bana sorarsanız ben beklemiyorum.
ÜRETİM ÇOĞALIRSA FİYATLAR DÜŞER Mİ?
Vasıta üretimi aldığımız duyumlara bakılırsa önümüzdeki dönemde birazcık daha rahatlayacak şeklinde duruyor. Bu durum sıfır otomobillerde bir indirim getirecek. İkinci el vasıta tutarları da bu durumdan nasibini alacak.

Son Dakika Haberler