Vinicius Junior’a yönelik ırkçı tezahüratlara soruşturma! – Son dakika Futbol haberleri


İspanya’da uğramış olduğu ırkçı söylemlerden dolayı son bir haftadır gündemde olan Vinicius’a Başbakan Pedro Sanchez de destek verdi.

Sanchez, verdiği bir demeçte, taraftarı olduğu Atletico Madrid’i oldukça yakından takip ettiğini sadece derbide yaşananlardan dolayı büyük üzüntü duyduğunu söylemiş oldu. İspanya Başbakanı, “Bu tip hareketlere karşı oldukça sert bir bildiri beklerdim. Takımımdan da bunu isteyeceğim.” dedi.

Atletico Madrid Kulübü de yazılı bir izahat yaparak, “Toplumumuzun başına bela olan ve ne yazık ki bir tek pazar günkü maçta değil, spor ve spor dışı birçok alanda ortaya çıkan ırkçı nitelikteki her türlü tutumu şiddetle kınıyoruz. Bu çirkin eyleme katılanların kimliklerinin tespit edilmesi ve eğer kulübe üye iseler yaptırım uygulanması için yetkililerle iletişime geçtik.” ifadelerini kullandı.

İspanyol Futbol Menajerleri Birliği Başkanı Pedro Bravo, geçtiğimiz hafta bir tv programında attığı gol sonrasında sahada dans etmiş olduğu için Vinicius için “maymun” benzetmesi yapmıştı. Derbi maçında da bazı Atleticolu taraftarlar Vinicius’a karşı ırkçı tezahüratlarla sürdürmüşlerdi.

Atletico maçında ekip arkadaşı Rodrygo’nun attığı gol sonrasında bu futbolcu ile beraber sahada dans eden Vinicius, ırkçılığa karşı dans etmeye devam edeceğini açıklamıştı.

Vinicius, ırkçı söyleme tepki olarak toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada, “Başarıya ulaşmış bir Brezilyalı siyah futbolcunun mutluluğu Avrupa’nın sinirini bozuyor. ‘Teninin rengi gözlerin parlaklığından daha mühim olduğu süre süresince cenk olacaktır’ ifadeleri benim vücudumda dövmedir ve bu daima aklımdadır. Hayatımın felsefesi daima budur. Dans etmeyi asla bırakmayacağım.” ifadelerini kullanmıştı.Spor Haberleri